Znaczenie czytania z dziećmi: 10 wspaniałych korzyści

W przypadku małych dzieci nie można dostatecznie podkreślić wagi czytania, a my, jako rodzice, musimy traktować codzienne czytanie jako wysoki priorytet. Jeśli chcesz zachęcić dziecko do czytania fantastycznej książki polecamy Znowy kręcisz Zuźka Doroty Suwalskiej

Wiele badań pokazuje, że małe dzieci i przedszkolaki, którym czyta się codziennie, mają większe słownictwo niż te, którym w ogóle nie czytamy. Okazuje się, że czytanie ma wiele zalet i korzyści z czytania.

Czytanie nie tylko wzmacnia słownictwo dziecka i pomaga mu zrozumieć, jak czytać i pisać, ale także głośne czytanie dzieciom pomaga im również zrozumieć różne tematy dotyczące świata i życia codziennego.

Znaczenie czytania

Poniżej znajduje się kilka korzyści i zalet, które podkreślają znaczenie czytania z dziećmi.

1. Czytanie małym dzieciom pomaga im osiągnąć sukces

Im więcej czytasz swoim dzieciom, tym więcej wiedzy przyswajają, a wiedza jest ważna we wszystkich aspektach życia. Istnieje wiele badań, które pokazują, że czytanie dzieciom i toddles daje im przewagę i pomaga przygotować je do szkoły później. W końcu czytanie z dziećmi daje im umiejętności potrzebne, gdy same zaczynają czytać.

Ważne jest, aby dzieci nauczyły się podążać za słowami na całej stronie od lewej do prawej i przewracały strony, które są umiejętnościami przed czytaniem, które są korzystne dla dzieci i pomagają im później lepiej czytać . Dzieci, które lubią czytać, radzą sobie lepiej nie tylko z językiem i umiejętnościami czytania, ale także ze wszystkich innych przedmiotów.

Dla niechętnych czytelników sprawdź nasze gry do czytania dla dzieci, które pomogą im nauczyć się czytać, nie zdając sobie z tego sprawy!

2. Czytanie e-booków jest ważne dla rozwijania umiejętności językowych

Chociaż możesz codziennie rozmawiać ze swoimi dziećmi, słownictwo, którego używasz, jest często ograniczone i powtarzalne. Czytanie książek gwarantuje, że Twoje dziecko ma kontakt ze słownictwem na różne tematy, co oznacza, że ​​słyszy słowa lub zwroty, których w codziennym życiu mogłoby nie usłyszeć.

Im więcej słów znają, tym lepiej. Dla dzieci, które mówią więcej niż jednym językiem , czytanie jest łatwym sposobem rozwijania umiejętności językowych i jest ważne dla rozwijania ich płynności. Same te umiejętności pokazują, jak ważne jest czytanie.

3. Ekspozycja na czytanie ćwiczeń mózgu Twojego dziecka

Czytanie małym dzieciom wpływa na aktywność ich mózgu i może po prostu dać im impuls, którego potrzebują, aby wspierać i promować ich wczesne umiejętności czytania.

Badania nad znaczeniem czytania pokazują, że określone obszary mózgu ulegają wpływowi, gdy małe dzieci mają kontakt z czytaniem w domu od najmłodszych lat. Te obszary mają kluczowe znaczenie dla rozwoju języka dziecka.

4. Czytanie poprawia koncentrację dziecka

Chociaż możesz pomyśleć, że to bezużyteczne czytanie dla malucha, który chce ciągle przewracać strony, wymieniać książki lub w ogóle je rzucać, czytanie z maluchem jest niezwykle ważne w tym wieku.

Poprzez konsekwentne codzienne czytanie dziecku , dziecko nauczy się koncentrować i siedzieć spokojnie przez dłuższy czas, co może pomóc później, kiedy pójdzie do szkoły.

5. Wspólne czytanie pobudza pragnienie wiedzy

Czytanie dzieciom prowadzi do pytań dotyczących książki i zawartych w niej informacji. Daje ci szansę porozmawiania o tym, co się dzieje i wykorzystania tego jako doświadczenia edukacyjnego. Może również zainteresować się różnymi kulturami lub językami. Nie ma nic lepszego, gdy zobaczy się dziecko, które uwielbia się uczyć.

6. Szereg książek uczy dzieci na różne tematy

Nie lekceważ znaczenia czytania różnych książek . Zapewnienie dziecku różnych rodzajów książek na różne tematy, a nawet w różnych językach dla dzieci dwujęzycznych , zapewnia im szeroki zakres informacji do nauki.

Istnieją książki informacyjne na takie tematy, jak różne zwierzęta, miejsca lub przedmioty itp., A także różne książki, które pomagają uczyć dzieci ważnych umiejętności życiowych, takich jak dzielenie się, bycie życzliwym i różnorodność.

7. Czytanie rozwija wyobraźnię i kreatywność dziecka

Jedną z największych korzyści płynących z czytania z dziećmi jest obserwowanie ich rosnącej wyobraźni. Kiedy naprawdę angażujemy się w książkę, wyobrażamy sobie, co robią bohaterowie. Wyobrażamy sobie scenerię jako rzeczywistość.

Widzenie podniecenia w oczach dziecka, gdy wie, co będzie na następnej stronie, lub skłonienie go do odgadnięcia, co się wydarzy, jest jedną z najbardziej niesamowitych rzeczy, których można doświadczyć.

8. Czytanie książek z dziećmi pomaga rozwinąć empatię

Znaczenie czytania można również wykazać, gdy dzieci rozwijają empatię. Może się to zdarzyć, gdy dziecko może wtrącić się w historię. Identyfikują się z postaciami i czują to, co czują. Dzieci zaczynają rozumieć emocje i odnosić się do nich.

9. Książki cyfrowe - ebooki są formą rozrywki

Przy tak dużej ilości technologii w dzisiejszych czasach trudno nie dać się wciągnąć w cały ten szum. Telewizja, gry wideo, smartfony i aplikacje są popularne wśród dzieci. Jednak czytanie dobrej książki, która interesuje Twoje dziecko, może być równie zabawne.

Biorąc pod uwagę wszystkie negatywne skutki czasu spędzanego przed ekranem , zdecydowanie lepszą opcją jest wybranie książki, która interesuje Twoje dziecko i albo wspólne jej przeczytanie, albo pozwolenie mu samodzielnie przeglądać strony.

Jedną z głównych korzyści, która podkreśla znaczenie czytania z niemowlętami i małymi dziećmi, jest to, że kiedy są znudzeni, chętniej wybierają książkę do czytania dla przyjemności niż inną czynność.

10. Wspólne czytanie pomaga stworzyć więź

Nie ma nic lepszego niż przytulanie się do swojego maleństwa i wspólne czytanie książki lub bajki na dobranoc . Spędzanie czasu ze sobą, czytanie i rozmawianie może zbliżyć rodziców do Twoich dzieci.

Dla rodziców, którzy pracują lub prowadzą intensywny tryb życia, relaks z dzieckiem i po prostu cieszenie się swoim towarzystwem podczas czytania może być świetnym sposobem na wyciszenie, relaks i nawiązanie więzi.

Znaczenie czytania z małymi dziećmi

Naprawdę musimy podkreślać znaczenie czytania. Jako rodzice musimy traktować priorytetowo czytanie we wczesnych latach życia dziecka, aby pomóc mu odnieść sukces w późniejszym życiu. W końcu, jak powiedziałby dr Seuss: „Im więcej czytasz, tym więcej będziesz wiedział, im więcej wiesz, tym więcej miejsc pójdziesz”

bibliography bibliography bibliography bibliography bibliography