Książki czy e-booki: które są najlepsze dla Twojego dziecka?

Puryści czytający mogą patrzeć z góry na e-booki, ale mogą przynieść zaskakujące korzyści Twojemu dziecku w szkole podstawowej.

Jeśli Twoje dziecko niechętnie czyta, ale może z radością spędzić każdą wolną minutę przyklejone do laptopa lub tabletu, to wręczanie mu e-booków, aby zachęcić je do czytania, brzmi jak świetny pomysł. Ale ponieważ wielu purystów twierdzi, że książki drukowane są znacznie lepsze od e-booków, możesz obawiać się, że pozwolenie dziecku na czytanie na ekranie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Jednak według ostatnich badań National Literacy Trust e-booki są nie tylko dobrą alternatywą dla książek papierowych, ale mogą mieć pewne zaskakujące zalety. Doskonała powtórka z historii do szkoły podstawowej i liceum tj. Poczet Królów i Książąt Polskich

Jakie korzyści płyną z e-booków dla Twojego dziecka

Badanie National Literacy Trust dotyczące wpływu e-booków na postawy czytelnicze dzieci, osiągnięcia i zachowanie ujawniło pozytywne wyniki we wszystkich aspektach. W wyniku korzystania z e-booków poprawiła się zdolność czytania dzieci, a efekt był szczególnie widoczny u chłopców: w ciągu czteromiesięcznego badania średni poziom czytania u chłopców wzrósł o ponad osiem miesięcy. Dziewczęta również skorzystały, ponieważ ich poziom czytania wzrósł o ponad siedem miesięcy.

Według badania, korzystanie z e-booków ma nie tylko pozytywny wpływ na umiejętność czytania. Liczba chłopców, którzy wcześniej mieli trudności z czytaniem, spadła, a po zakończeniu projektu dwa razy więcej uważało, że czytanie jest „fajne”.

E-booki mogą również zachęcić niechętnych czytelników do odkrycia nowo odkrytej pasji do słowa pisanego, przy czym dwie trzecie najmniej entuzjastycznych czytelników twierdzi, że po badaniu lubią czytać przy użyciu technologii. Co ciekawe, ma to wpływ na ich przyjemność z książek drukowanych: tylko 10 procent dzieci biorących udział w badaniu stwierdziło, że lubiło czytać na papierze przed badaniem, ale potem 40 procent to zrobiło. „To sugeruje, że uzyskanie dostępu do e-booków może otworzyć szerszy świat czytania dla dzieci, które są niechętnymi czytelnikami” - mówi Irene Picton z National Literacy Trust, która kierowała projektem.

Dlaczego więc e-booki są takie świetne?

Istnieje wiele powodów, dla których dzieci mogą uważać e-booki za bardziej angażujące niż drukowane. „Niektóre dzieci twierdzą, że czytanie na papierze jest dla nich niewygodne, ponieważ druk jest za mały, a strona zawiera zbyt wiele słów” - wyjaśnia Irene. „Możliwość zmiany rozmiaru wydruku podczas czytania e-booka ułatwia ich czytanie”. Inne badania sugerują, że może to przynieść szczególne korzyści dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, takimi jak dysleksja lub zaburzenia przetwarzania wzroku.

Dostępność e-booków czyni je atrakcyjnymi również dla dzieci. „Młodzi ludzie często mają pod ręką swój tablet lub telefon, więc wygodniej jest czytać e-booka na urządzeniu, niż zabierać ze sobą papierową książkę” - mówi Irene. Mają również tę zaletę, że wyglądają „fajniej” niż papierowe książki: dzieci rzadziej będą świadome czytania, jeśli używają do tego technologii.

Powód, dla którego zwłaszcza chłopcy czerpią korzyści z czytania e-booków, jest niejasny. Jedna z teorii głosi, że chłopcy spędzają więcej czasu przy komputerach niż dziewczęta i ogólnie czują się z nimi bardziej komfortowo, co sprawia, że ​​czytanie cyfrowe jest bardziej atrakcyjną opcją. „To format, który znają i który ma dramatyczny wpływ na ich osiągnięcia w czytaniu i przyjemność z czytania” - mówi Irene.

Czy książki elektroniczne mogą zastąpić książki drukowane?

Cała lektura to dobra lektura, a jeśli dziecko nie dotknie papierowych książek, ale z radością pożre ebooki, to oczywiście ma sens, aby były łatwo dostępne. Najlepiej byłoby jednak, gdyby dzieci rozłożyły czas na czytanie e-booków i książek drukowanych.

„Należy zachęcać dzieci do czytania w wielu różnych formatach: drukowanych książek, e-booków, audiobooków , komiksów , gazet i czasopism ” - wyjaśnia Irene. „Zawsze opowiadaliśmy się za umożliwieniem dzieciom wyboru materiałów do czytania, ponieważ jest to świetny czynnik motywujący, dlatego zalecałbym również dać im wybór formatów czytania”.

To powiedziawszy, książki papierowe mają pewne zalety w stosunku do książek elektronicznych. Badania pokazują, że dzieci, które codziennie czytają książki drukowane, zgłaszają wyższy poziom przyjemności z czytania w porównaniu z tymi, które czytają tylko na ekranie i są bardziej skłonne do przekroczenia przewidywanego wieku czytania. „Niektóre dzieci będą wolały jedno od drugiego, ale im większy wybór możemy zaoferować, tym większa szansa, że ​​dzieci odkryją siebie jako czytelników” - mówi Irene.

Jaki jest odpowiedni wiek dla e-booków?

W tej chwili oferta e-booków dla dzieci i młodzieży jest ograniczona, choć z dnia na dzień się powiększa. „Nasze badanie dotyczyło dzieci w wieku od 7 do 16 lat, ponieważ wybór e-booków dla dzieci poniżej siódmego roku życia jest jeszcze mniejszy” - wyjaśnia Irene. „Jest jednak kilka uroczych aplikacji i gier fabularnych, które są świetne dla dzieci uczących się czytać, obok papierowych książek”.

Kwestia tego, czy czytanie na e-czytniku lub innym urządzeniu elektronicznym liczy się jako czas przeglądania, jest drażliwa i może być trudna do negocjacji, jeśli próbujesz ograniczyć ilość czasu, jaki Twoje dziecko spędza na ekranach. Na przykład America Academy of Pediatrics obecnie zaleca ścisłe dwugodzinne dzienne ograniczenie czasu na badanie (chociaż te wytyczne są w trakcie przeglądu) i mówi, że rodzice powinni zapewnić alternatywne rozwiązania - takie jak czytanie.

Istnieją również problemy z korzystaniem z ekranów późno w nocy, co wpływa na sen dzieci .Urządzenia Bluelight, takie jak laptopy i tablety, są najgorszymi przestępcami, podczas gdy czytniki e-booków nie mają tych samych problemów z migotaniem ekranu, ale są sugestie, że nawet one mogą utrudniać dzieciom wyciszenie się.

Ostatecznie, to, jak zdecydujesz się wdrożyć czas na ekranie - i czy włączysz czytanie cyfrowe do dziennej racji swojego dziecka - zależy od Ciebie. Ale jeśli grasz bezpiecznie, nie możesz się pomylić z tradycyjną bajką na dobranoc z drukowanej książki.